Přednosti

 Váš dům postavíme:

  • bez použití kovových spojovacích materiálů - vše zajištěno vodostálým lepidlem (nevznikají "tepelné mosty" *viz níže)
  • bez nutnosti tepelných izolací
  • střešní konstrukce nepotřebuje impregnaci

 

Výhodou naší dřevostavby je rychlé postavení domu, téměř výlučně suchým procesem, nízká energetická náročnost a příjemné bydlení. A navíc - na první pohled ji mezi ostatními zděnými domy nepoznáte. Vypadá jako každý jiný moderní dům. Má základovou desku (může být méně masivní, dům je lehčí), obvodové i vnitřní stěny, dveře, okna, střešní krytinu, rozvody vody, kanalizaci, elektro, topení. Může mít podlahové vytápění, rekuperaci, využívat tepelné čerpadlo, solární kolektory, vyhoví i rozměrově velmi malé elektrické topení (přímotopy). U dnešních dřevostaveb je patrná snaha snižovat množství dřeva, které je ke stavbě domu potřebné. Základem stavby je dřevěná nosná konstrukce z masivních prvků.

Vzdorují i ohni

K požáru může přirozeně dojít v jakékoliv budově. Z mnoha zkoušek v terénu, a také v případě, kdy k požáru v dřevěném domě došlo, se ukázalo, že požární odolnost dřevěných konstrukcí je podstatně vyšší, než by se zdálo, přesto že jde o hořlavou hmotu. Tato skutečnost je dána mimo jiné tím, že dřevo obsahuje vždy tzv. rovnovážnou vlhkost, tedy jistou míru vody, která se musí nejdříve odpařit. Vlastní hoření tak trvá dlouho a pevnost konstrukce je pro hasiče předvídatelná. To je rozdíl například od oceli, která při dosažení určité teploty kolabuje náhle a bez varování. Dodejme, že železobetonové konstrukce po požáru většinou nelze již ze statických důvodů použít. Zatímco drobné dřevěné předměty snadno shoří, u objemných dřevěných kusů pronikne oheň do cca centimetrové hloubky a jeho další postup se výrazně zpomalí nebo až zastaví, neboť povrchová vrstva zuhelnatí a brání přístupu kyslíku.  

Vůči vysokým teplotám je zbylý dřevěný masiv, i po odtěkání ligninu a pryskyřic, velmi odolný a navíc si zachovává výbornou mechanickou tuhost a pevnost. Je absurdní, že v současné době se začíná dřevěných obkladů také využívat jako ochrana ocelových konstrukcí. Ocel sice nehoří, ale měkne a její destrukce je totální, nečekaná a rychlá. O vlastnostech dřeva již zde řeč byla. Požární odolnost dřevostaveb splňuje veškeré příslušné normy, sluší se ještě připomenout fakt, že dřevostavby nemají oproti zděným domům žádnou svou méně přísnou normu.

 

Co je na dřevostavbách, zejména montovaných, nejsympatičtější?

- pořizovací cena hrubé stavby je nižší než u zděného domu, výsledná cena dřevostavby však může být samozřejmě vyšší, ale to závisí na náročnosti vybavení interiérů a vašich požadavcích na komfort

- pevná cena na začátku stavby, bez rizika nejrůznějších dodatků a zdražení

- vysoká přesnost výstavby a vysoká míra jistoty, že vlastnosti domu odpovídají deklarovaným hodnotám

- možnost podstatných úspor za práce architekta, projektanta, technického a stavebního dozoru

- významným faktorem je velmi krátká doba výstavby, firmy pracující tradiční zděnou technikou potřebují na dokončení rodinného domku až 12 měsíců. Navíc výstavba dřevostavby není limitována ročním obdobím.

- výborné tepelně izolační vlastnosti - malá tloušťka obvodových stěn - při stejném venkovním půdorysu a zachování požadované tepelné izolace je díky tenčím stěnám dřevostavby dosaženo větší obytné plochy (v praxi na 100m2 ušetříte prostor až 10m2, což je jedna malá místnost)

- dřevostavby jsou nízkoenergetické domy - mají výborné tepelně izolační vlastnosti, v praxi spotřebujete na vytápění až o 30% energie méně, než při vytápění zděného domu a to při stále stoupající ceně energií není k zahození!

- dřevo je skvělý tepelný izolant - dřevostavba v létě udržuje chlad a v zimě teplo

- dřevo jako materiál reguluje vlhkost, tzv. „dýchá"- stěny dřevostavby vlhkost buď absorbují nebo naopak uvolňují v závislosti na okolních podmínkách. Dřevo se také nenabíjí statickou elektřinou, a tak se v místnosti nevíří prach, což ocení především alergici.

- dřevostavby šetří životní prostředí - dřevo je snadno dostupný a obnovitelný materiál. Při jeho zpracování vzniká daleko menší zátěž na životní prostředí než u zpracování jiných stavebních materiálů

- dřevo je krásné na pohled a příjemné na omak, vytváří útulnou, zdravou a ničím jiným nenapodobitelnou atmosféru

 

Kromě zmíněných výhod získává majitel dřevostavby i pocit, že učinil krok pro ochranu životního prostředí. Naši dřevostavbu lze realizovat jako nízkoenergetický či až pasivní dům. A platí, že nejlepší energie je nespotřebovaná energie. V každém případě šetří peníze i přírodu.

 

Dům (nejen) pro alergiky

Obrovským přínosem dřevostaveb je jejich schopnost "dýchat", tedy vytvářet vhodné klima pro své obyvatele. Dřevo totiž dokáže vázat nebo naopak uvolňovat vlhkost v závislosti na okolním prostředí: je-li v místnosti příliš suché klima, dřevo vodu uvolňuje, a naopak v případě vysoké vlhkosti vodu přijímá. Tím permanentně stabilizuje vlhkost v místnosti, což ocení především alergici.

Vzhledem k tomu, že dřevo je materiál pevný, poměrně lehký a pružný, není problém s realizací větších rodinných domů. Stavby se zakládají většinou na standardní základové betonové desky, případně pasy. Důležité je pečlivé provedení hydroizolace spodní stavby. Přesné napojení jednotlivých konstrukcí, které je klíčové pro životnost celé stavby a komfort bydlení, vyžaduje precizní práci a zkušenost, za kterou se Vám naše firma může zaručit.

Příjemné mikroklima a především atmosféra v takovém domě jsou, jak se říká, k nezaplacení.

 

* TEPELNÉ MOSTY

Tepelný most je místo, kde dochází ke zvýšenému tepelnému toku. Uniká jím více tepelné energie a má v interiéru studenější povrch a naopak v exteriéru teplejší povrch než okolní konstrukce.

Z hygienického hlediska jsou tepelné mosty nepřijatelné proto, že na jejich chladných površích v interiéru může kondenzovat vodní pára či zde může lokálně relativní vlhkost vzduchu stoupnout nad 80 %, což je prostředí, které je ideální pro růst plísní. Ty jsou výraznými zdroji alergenů a tím vytváří vnitřní mikroklima nevhodné pro pobyt lidí. Plísně rostou nejen na viditelných místech, kde se jich můžeme zbavovat různými chemikáliemi, ale také na skrytých místech, kde je sice nevidíme, ale na mikroklima mají katastrofální vliv. Těmito místy jsou kouty za skříněmi, místa pod plovoucími podlahami či pod parapetními prkny. V minulosti tyto tepelné mosty takový vliv na růst plísní neměly, neboť když se topilo v lokálních kamnech pevnými palivy, docházelo k intenzivnímu větrání místností. Tím byl vnitřní vzduch v zimě suchý, a proto na studených površích nedocházelo ke kondenzaci vodní páry. V současné době, kdy se snažíme o maximální úspory energií, omezujeme i větrání na pouhou hygienickou výměnu vzduchu a často i méně. Vzduch v interiéru je pak pochopitelně vlhčí a dochází ke kondenzaci vodní páry na studených površích konstrukcí, tedy v místech tepelných mostů. Výsledkem je pak již zmíněný růst plísní.

Tepelné mosty mohou být lineární, což je příklad třeba osazení okna do stěny (těmto tepelným mostům se také říká tepelné vazby, neboť se jedná o styk - vazbu - dvou různých konstrukcí) nebo například krokev při zateplování podkroví. Nebo mohou být bodové, což například může být kovový spojovací materiál.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode